Вроцлав. Путівник по місту

wroclaw-1Вроцлав  є одним з найкрупніших старовинних польських міст, розташований в південно-західній частині Польщі на обох берегах середньої течії Одри в Сілезькій низовині.

Вроцлав є столицею Нижньосілезького воєводства (województwo dolnośląskie) та центром Вроцлавського повіту, що включає в себе дев’ять гмін. Місто складається з п’яти районів.

Легенда каже, що Вроцлав був заснований чеським князем Вратиславом, а назва міста — це скорочена форма його імені. Приблизно в 990 році місто с іншою частиною Сілезії перейшло у володіння династії П’ястів. В 1000 році імператор Священної Римської імперії Оттон Третій та польський король Болеслав Хоробрий заснували в місті римсько-католицьке єпископство. Незабаром після цього у Вроцлаві був побудований перший католицький собор. Незважаючи на те, що місто було засноване набагато раніше, ця дата офіційно стала вважатися початком його історії, а у двохтисячному році відзначалося святкування тисячоліття Вроцлава.

Вроцлав часто називають «квіткою Європи», «Перлиною міст», «містом мостів та каналів». За свою багатовікову історію місто належало полякам, чехам, австрійцям, угорцям і німцям. Ця обставина пояснює змішання архітектурних стилів міста, що додає йому неповторний вигляд.

Центром міста є Ринкова площа, заснована в тринадцятому столітті. Тут знаходиться пам’ятник архітектури XIV-XVI століть — міська Ратуша, яка виконана в готичному стилі та нині вміщує в себе Вроцлавський історичний музей, а у в підвалах знаходиться «Півніца Свидницька» — затишний старовинний ресторанчик.

Старовинна частина Вроцлава знаходиться на острові Тумські. Там розташовується інший зразок чудової готичної архітектури — комплекс церковних будівель, центральним з яких є кафедральний собор Святого Іоанна Хрестителя, побудованого в XIII-XVI ст. з діючим оглядовим майданчиком. Особливої уваги заслуговує «Рацлавська панорама» — монументальна картина (120х15 м.). На острові знаходиться найстаріший храм святого Ідзего, який відноситься до першої половини 12-го століття.

Ще одна назва Вроцлава — «місто студентів», місто навчальних закладів та культурних установ. Будівля Вроцлавського університету, колишня Єзуїтська колегія — найбільша будівля в стилі бароко в місті. Справжнім шедевром барокового мистецтва є й найбільший зал університету — «Аула Леопольдінум» — з прекрасним настінним живописом і архітектурною побудовою простору.

Вроцлав — наочна ілюстрація органічного співіснування різних художніх стилів і напрямів, що свідчить про безперервну історичної спадкоємність у розвитку культури. Так у місті переважно зі спорудами в готичному і бароковому стилі знайшлося місце й для чудової будівлі в стилі модерн — «Залу Сторіччя» або «Халі Людової» (Народного дому). Це смілива новаторська конструкція з величезним куполом, залізобетонні ребра якого спираються на кільце, підтримуване 4-х сегментними арками. Будівля настільки унікальна, що поставлено питання про його внесення ЮНЕСКО до списку світової культурної спадщини.

Мапа Вроцлава:

Переглянути збільшену карту