Цінний прикордонний експорт. Тисячі людей зі Сходу «відвідують» польські Бєдронки

Фото: wyborcza.pl
Фото: http://wyborcza.biz

Завдяки прикордонній торгівлі, експорт Польщі в сусідні країни став більше на добрих декілька відсотків. Більше всього в країні над Віслою залишають німці, але тільки зі східного кордону їдуть в Польщу, в основному, за покупками. Саме їх багажники найбільш заповнені.

Ця статистика показує дуже багато про малі та великі мандрівки в Польщу. Кажучи «іноземці», ми думаємо, в основному, про туристів, які їдуть відвідувати наші метрополії, відпочивати в Закопане або на Мазурах. Тим часом, чотири п’ятих усіх гостей з закордону не в’їжджають в Польщу глибше, ніж на 50 км. Самі також проживають неподалік по іншу сторону кордону. Відповідно, це і є типовий шопінговий туризм.

Подивимось в сумки та багажники приїжджих. Щоденно, а особливо на віхідні, тисячі людей «відвідують» місцеві Бєдронки, Карфури, магазини електроніки та заправки. ЦСУ оприлюднив дуже детальні дані за І квартал. Росіяни витратили в Польщі більше 440 млн. злотих на продовольчі товари, чехи 170 млн. злотих на паливо, а Німеччина майже 700 млн. злотих на цигарки. Величезною категорією є непродовольчі товари, до яких відносимо будматеріали та оздоблювальні матеріали, автозапчастини, а також мобільні телефони та телевізори, одяг та домашню хімію. На протязі перших трьох місяців цього року, іноземці витратили на них більше 4 млрд. злотих. А їх загальні витрати в Польщі досягнули 7,7 млрд. злотих.

Сусіди з-поза Буга витрачають більше всіх

Найбільш багато чисельною групою, яка до нас приїжджає, є Німеччина, тому їх витрати мають для нас найбільше значення — в сумі це більше 3,4 млрд. зл. Але «найдорожчим» для наших продавців є ті, які приїхали зі Сходу. Рядовий білорус витрачає більше в два рази, ніж німець, рядовий українець — на три четвертих більше. Клієнт зі Сходу зазвичай заможний. Не приїжджає за найдешевшим товаром, тому що такий в нього вже є, тільки з «середньої» або «вищої полки». Рядовий телевізор, який купляє поляк, менший, ніж вибраний білорусом, — говорив нам нещодавно один з менеджерів магазину електроніки в Бялой Подляской (Biała Podlaska).

Бажаючі зробити покупки в Польщі з-поза Буга прибувають за двох обставин. По-перше, більшість товарів можна придбати в нас дешевше (або більший вибір), тим паче, що кожному виїжджаючому надається повернення ПДВ. По-друге, з України та Росії легше до Польщі приїхати, тому що існують положення про малий прикордонний рух — мешканці прикордонних районів не повинні отримувати візи.

З точки зору всієї економіки — це додатковий експорт. Калінінградська область маленька, відповідно постачає лише 5% експорту, подібна ситуація з прикордонною торгівлею з Німеччиною та Словаччиною. Ну, а у випадку Білорусі та України, офіційну статистику зовнішньої торгівлі слід було б збільшити аж на 40%.

Посилання на джерело